Piękne zęby bez osadu i kamienia.

Piękne zęby bez osadu i kamienia.

Regularnie oczyszczane z osadu zęby są jaśniejsze i pięknie błyszczą.

Najpierw tworzy się na zębach żółty osad. Powstaje z resztek jedzenia, bakterii znajdujących się w jamie ustnej oraz substancji zawartych w ślinie.

Nieusuwany regularnie powoduje powstawanie kamienia nazębnego. Początkowo jest on widoczny tylko w postaci ciemniejszej obwódki przy krawędzi dziąseł. Jeśli na tym etapie nie pozbędziesz się go, będzie ciągle narastał i utworzy się także pod dziąsłami. Wtedy może stać się przyczyną chorób przyzębia. Jest jednak prosty sposób, by tego uniknąć – codziennie dbaj o higienę jamy ustnej.

Dobrze dobrane pasta i szczoteczka

Najczęściej polecane są szczoteczki o średniej wielkości i średniej twardości. Szczoteczki miękkie przeznaczone są m.in. dla osób z wrażliwymi dziąsłami, a twarde dla osób mających problem z szybkim osadzaniem się kamienia i osadu nazębnego.

Dokładnie czyść zwłaszcza miejsca na granicy zębów i dziąseł. Szczotkuj powierzchnie żujące zębów ruchami wymiatającymi i okrężnymi. Rób to minimum 2-3 minuty.

Pasta do zębów nie powinna być zakupem przypadkowym. Wybieraj taką, która oprócz czyszczenia zębów, ma także specjalne właściwości. Jeśli np. zależy ci na rozjaśnieniu koloru, używaj pasty wybielającej, która zdecydowanie lepiej niż zwykła usuwa osad.

Nici dentystycznej używaj przynajmniej raz dziennie. Ważne jest to, by dotarła między wszystkie zęby.Płyn do płukania jamy ustnej uzupełnia szczotkowanie i nitkowanie. Zmniejsza ilość płytki nazębnej i zapewni ci na długo świeży oddech.

Zabiegi u stomatologa

Jeśli kamień nazębny już się utworzy, możesz skutecznie usunąć go tylko w gabinecie, podczas zabiegu zwanego scalingiem.

Najlepsze efekty daje scaling ultradźwiękowy. Głowica urządzenia przyłożona do zęba kruszy kamień i powoduje jego odpryskiwanie. Aby usunąć też miękki, ciemny osad, który gromadzi się w przestrzeniach, do których nie może dotrzeć skaler, potrzebne jest również piaskowanie. Powierzchnię szkliwa czyści się pod ciśnieniem piaskarką. Jeśli zabieg robisz prywatnie, w cenie (od 160 zł) czeka cię też polerowanie zębów gumką i fluoryzacja. Sam scaling NFZ refunduje raz w roku.
Nieusuwany kamień nazębny może prowadzić do parodontozy. Dlatego należy usuwać go regularnie – profilaktycznie. U każdego odkłada się on w różnym tempie. Zależy to m.in. od predyspozycji genetycznych, składu śliny, higieny jamy ustnej. Sprzyja mu też wysokobiałkowa dieta.

Źródło www.kobieta.interia.pl

Najnowsze wpisy:

Co robić, aby mieć piękne, zdrowe zęby?

Lśniąco biały uśmiech to ozdoba każdej twarzy. Co robić, aby mieć piękne, zdrowe zęby? Kwestia techniki Mycie zębów – wydawałoby się: nic prostszego. Otóż nie! Nieumiejętne obchodzenie się ze szczoteczką nierzadko prowadzi do uszkodzeń zębów. Niektórzy nie robią tego...

Nadwrażliwość zębów

Czy doświadczasz bólu lub mrowienia w zębach, zwłaszcza podczas jedzenia słodyczy i gorących lub zimnych posiłków? Czy szczotkowanie i nitkowanie wywołuje grymas bólu na Twojej twarzy? Możesz cierpieć na nadwrażliwość zębów – i nie jesteś w tym osamotniony: jeden na...

Mleczaki są ważne! Dbaj o ZĘBY MLECZNE niemowlaka

Dbanie o zęby mleczne niemowlaka jest bardzo ważne. Jeśli mleczaki wypadną zbyt wcześnie, stałe zęby będą wyrzynały się nieprawidłowo. A zepsute zęby mogą prowadzić do stanów zapalnych… Kiedy trzeba zacząć dbać o zęby dziecka? Jeszcze zanim się pojawią. O higienę jamy...

Wybielając zęby domowymi sposobami, możesz je zniszczyć

W Internecie można znaleźć mnóstwo sposobów na domowe wybielanie zębów, np. cytryną lub sodą oczyszczoną. Stomatolodzy przestrzegają, że takie metody mogą wyrządzić więcej szkód naszym zębom, niż pomóc. Przeczytaj, czego się wystrzegać, a o najlepszą i bezpieczną...

Perosnel Stomatologiczny – Witadent

Perosnel Stomatologiczny – Witadent

Poznaj zespół naszych najlepszych specjalistów.

Technologie

Technologie

Poznaj urządzenia, przy pomocy których wykonujemy nasze zabiegi.